28 październik 2020

Zajęte ok. 75 proc. łóżek covidowych

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 1298 łóżek, w tym zajętych jest 968 - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Baza łóżkowa jest stale powiększana. Uruchomiono nabór kadry do szpitala tymczasowego w Lublinie.
REKLAMA

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach województwa jest ogółem 1298 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym zajętych jest 968. W szpitalach jest ogółem 118 respiratorów dla pacjentów COVID-19, a zajętych jest 79 z nich. Statystyki te obrazują stan na wtorek.

Baza łóżkowa dla pacjentów zarażonych koronawirusem jest systematycznie zwiększana. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapewnił w środę podczas wideokonferencji, że do 5 listopada zostanie utworzonych kolejne 148 łóżek w kilku szpitalach II poziomu - czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19. Łóżek tych przybędzie w szpitalach: w Bełżycach, Janowie Lubelskim, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Lubartowie, Rykach oraz szpitalu im. Jana Pawła II w Zamościu.

Sprawka dodał, że prowadzone są uzgodnienia dotyczące dalszego zwiększania bazy łóżek. „Plan strategii rozwijania łóżek w szpitalach przewiduje docelowo, w ciągu 2-3 tygodni, w sumie dwa tysiące łóżek” – powiedział wojewoda.

Zaznaczył, że dwa tysiące łóżek covidowych to „granica równowagi między strefą zakaźną a niezakaźną”, czyli maksymalna liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19, które można utworzyć w szpitalach bez większej szkody dla funkcjonowania tych oddziałów, gdzie leczeni są pacjenci niezakażeni, z innymi chorobami niż COVID-19.

„Ta strefa niezakażona nie jest w pełni dostępna w stosunku do czasu sprzed COVID-u. Ale pokazujemy, że nie tylko w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, ale również wiele zabiegów planowych jest możliwych do przeprowadzenia” – zaznaczył Sprawka.

Jak dodał, te dwa tysiące łóżek covidowych będzie stanowiło około 17 proc. całej bazy łóżkowej w szpitalach w regionie. W woj. lubelskim we wszystkich szpitalach jest około 11 tys. łóżek.

Na wypadek gdyby ta baza łóżek covidowych okazała się niewystarczająca, przygotowywany jest szpital tymczasowy, który ma być urządzony w Lublinie w obiektach Targów Lublin. Szpital ten będzie filią szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Planowane jest w nim uruchomienie oddziału intensywnej terapii z 80 łóżkami oraz oddziału chorób zakaźnych (podzielonego na 10 pododdziałów), gdzie w sumie będzie 400 - 480 łóżek. Szpital ma być uruchomiany etapami, w miarę potrzeb.

Na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczono już ogłoszenie o naborze personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. W szczególności poszukiwani są lekarze specjaliści lub lekarze kończący szkolenie specjalistyczne w zakresie m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem pneumonologii, medycyny ratunkowej, oraz pielęgniarki.

W środę na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sanepid poinformował o śmierci 22 pacjentów zakażonych koronawirusem.

W woj. lubelskim jest obecnie 132 ogniska zakażenia koronawirusem, w tym 73 ogniska są w fazie rozwojowej, 38 - w fazie stabilnej i 21 - w fazie wygaszania.

Dotychczas w województwie wykryto łącznie 12 tys. 686 przypadków zakażenia, zanotowano ponad 6,1 tys. ozdrowieńców i zarejestrowano 198 zgonów. Kwarantannie poddanych jest obecnie 19 tys. 131 osób, a 443 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym.(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

ren/ kop/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
44881
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmie

kiedy
2021-03-13 19:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-21 19:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany