14 styczeń 2022

Lubelskie: spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19

W szpitalach województwa lubelskich zajętych jest ok 43. proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Jak podają eksperci, szczyt zachorowań w regionie już minął ze względu na to, że czwarta fala epidemii rozpoczęła się najwcześniej właśnie na Lubelszczyźnie.
REKLAMA

W szpitalu tymczasowym w Lublinie hospitalizowanych jest w piątek 11 pacjentów na 56 dostępnych łóżek. Z kolei w klinice chorób zakaźnych w szpitalu klinicznym nr 1 przebywa 14 osób na 36 miejsc, a na oddziale intensywnej terapii znajdują się dwie osoby z COVID-19.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska, w tym tygodniu poziom hospitalizacji w klinice chorób zakaźnych oscylował w granicach 11-14 osób i są to najmniejsze liczby od przełomu września i października ub. roku.

„Wpływ na te statystyki ma oczywiście fakt, że czwarta fala zachorowań rozpoczęła się najwcześniej właśnie w naszym regionie, dlatego szczyt przyjęć zarówno do szpitala tymczasowego, jak i do kliniki chorób zakaźnych przypadał u nas w listopadzie. W połowie grudnia rozpoczęły się stopniowe spadki hospitalizacji” – wyjaśniła Guzowska.

Jak przyznała, w miarę stabilna aktualnie sytuacja w szpitalu prawdopodobnie pogorszy się, gdy przyspieszy tempo zachorowań związanych z wariantem Omikron. „Jesteśmy gotowi, by dostosowywać bazę łóżkową w szpitalu tymczasowym do dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej” – dodała.

Rzecznik szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie Alina Pospischil przekazała PAP, że również w ich placówce zmniejsza się liczba pacjentów z COVID-19. „Obecnie mamy 31 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 17 pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Nowe przypadki w ostatniej dobie dotyczyły 7 pacjentów i 2 pracowników. W szpitalu mamy dwa ogniska w fazie rozwojowej, dotyczą one części kliniki neurologii i części kliniki kardiologii” – powiedziała Pospischil.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie zajętych było w czwartek 707 z 1643 łóżek covidowych, tj. 43 proc. Respiratorów dla pacjentów z COVID-19 było 170, z czego wolnych - 98. Rok temu o tej samej porze dostępnych było 2269 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem, z czego zajętych 1127. Z kolei respiratorów było zajętych 108 na 227.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 605 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 i 15 zgonach z powodu COVID-19 na Lubelszczyźnie. Do tej pory w pełni zaszczepionych jest 880 tys. osób, tj. 42 proc. całej populacji woj. lubelskiego.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmie

kiedy
2022-03-25 20:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-04-01 19:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany