Polacy powinni być dumni z Powstania Warszawskiego
"Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć. Taki był moment historyczny, taki był nastrój w Warszawie, takie były odczucia. Gdyby nie było tej decyzji odgórnej to Powstanie wybuchłoby najprawdopodobniej oddolnie - mówił w Studio PAP minister Kultury prof. Piotr Gliński
Minister w rozmowie z nami przyznał, że historia Powstania Warszawskiego łączy się z losami jego rodziny. Mama Piotra Glińskiego służyła w batalionie "Zośka".
"Moja mama była z takiej prostej, robotniczej rodziny. Pierwsze pokolenie ze wsi w mieście. Jej rodzice nie przeżyli wojny. Babcia została zabita przez Niemców. (...) Nie mam zdjęcia dziadków, nic nie zostało po nich. A mama, po powrocie z obozu, po Powstaniu, w jednej sukience, wróciła do miasta, gdzie nikogo nie było" - wspominał.
Minister dopytywany o obchody Powstania Warszawskiego mówił w rozmowie z PAP, że pamięć o Powstaniu była głównie niesiona przez Warszawiaków. Po latach w podtrzymanie pamięci o Powstaniu włączył się prezydent Lech Kaczyński. "To jemu zawdzięczamy, że powstało Muzeum Powstania Warszawskiego" - podkreślał minister. "Ktoś budował te instytucje, ktoś tego nie robił. (...) Dlaczego Muzeum Powstania Warszawskiego powstało dopiero 19 lat temu, to jest pytanie do tych, którzy tego nie robili" - powiedział.
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
autor: Jarema Jamrożek
Cała rozmowa dostępna jest pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1603548,prof-glinski-polacy-powinni-byc-dumni-z-powstania-warszawskiego.html oraz https://wideo.pap.pl/ (PAP)
jam/ tgo/