Finanse artykuł sponsorowany
.
28 październik 2020

Pętla kredytowa. Czym jest i jak jej uniknąć?

fot. nadesłane
Restrykcje, które pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa, odbiły się niezwykle boleśnie na gospodarce i portfelach Polaków. Jak wynika z raportu InfoDług, na przestrzeni samych kwietnia i maja wysokość nieuregulowanych zobowiązań wzrosła o 1,2 mld zł. Ciebie również dotknęły problemy finansowe, które są pokłosiem COVID-19 i zastanawiasz się, jak spłacić zobowiązania? Wbrew pozorom, kredyt na wyjście z długów nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ grozi wpadnięciem w pętlę kredytową.

Co to jest pętla lub spirala kredytowa? To sytuacja, w której wpada się z jednego długu w drugi, a każde kolejne zobowiązanie finansowe pogrąża osobę zadłużoną jeszcze bardziej. Wpaść w takie problemy, wbrew pozorom, jest bardzo łatwo, za to wyjść z nich – już o wiele trudniej. To właśnie dlatego eksperci przestrzegają przed zbyt pochopnym sięganiem po takie rozwiązania jak kredyt na wyjście z długów.
 

Dlaczego kredyt na wyjście z długów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Załóżmy, że na kilka miesięcy dotknęły Cię poważne problemy finansowe. W tym czasie na Twoim koncie narosły długi, ponieważ nie byłeś w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań. Teraz jest nieco lepiej, ale nadal nie dysponujesz środkami, które pozwoliłyby Ci uregulować zaległości w jednym momencie. W takiej sytuacji możesz sobie myśleć, że kredyt na wyjście z długów będzie prawdziwym zbawieniem – w końcu uzyskasz szybko potrzebną gotówkę, opłacisz naglące płatności, a przy okazji zyskasz dodatkową kwotę, np. na remont czy wakacje.
 

Problem w tym, że to tylko pozornie dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że:

  • nowy kredyt oznacza nowe opłaty, zwiększające znacząco łączną wartość Twoich zobowiązań finansowych – także wówczas, gdy pożyczasz tylko kwotę, na którą opiewają długi;
  • podejmujesz kolejne zobowiązanie, którego być może nie będziesz mógł spłacić – zwłaszcza, jeśli łączna rata jest stosunkowo wysoka;
  • rozwiązujesz problem krótkotrwale, ale w długofalowej perspektywie zwiększasz ryzyko pogłębiania się tarapatów finansowych.
 

Poza tym, gdy raz weźmiesz taką pożyczkę, łatwiej Ci będzie sięgać po to proste, ale niebezpieczne rozwiązanie w przyszłości. Pamiętaj: w końcu pożyczkodawcy przestaną Ci udzielać finansowania, ponieważ Twoja historia kredytowa będzie niekorzystna. W takiej sytuacji Twój problem się pogłębi.
 

Jeśli nie kredyt, to co?

Pętli kredytowej można uniknąć. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dojście do porozumienia z wierzycielem lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem. Zwłaszcza jeżeli obsługuje Cię ta druga instytucja, masz szansę na łatwe podpisanie korzystnej dla siebie ugody. Oznacza to ustalenie nowego harmonogramy spłaty bieżącego zobowiązania oraz dopasowanie wysokości raty do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Czasem regularne spłacanie kilkudziesięciu złotych co miesiąc pozwala uniknąć sprawy sądowej i egzekucji komorniczej. Poza tym każda z nich przybliża Cię do oczyszczenia swojego konta ze zobowiązań finansowych i do odzyskania pełnej niezależności.
 

Jak podpisać ugodę?

Jeżeli jesteś klientem firmy windykacyjnej, np. takiej jak Ultimo, ugodę możesz podpisać w bardzo prosty i wygodny sposób: na przykład za pośrednictwem panelu obsługi klienta on-line. Wystarczy się tam zalogować, wybrać najlepszą dla siebie ofertę spośród dostępnych oraz datę spłaty raty.

Uwaga! Zanim to zrobisz, przeanalizuj dokładnie swoje możliwości finansowe – przelicz wysokość wpływów oraz opłat stałych i wylicz, jak wysoką ratę jesteś w stanie bezpiecznie płacić. Im wyższą kwotę uda się regulować, tym szybciej wyjdziesz na finansową prostą. Jeśli jednak masz wątpliwości przy wyliczaniu raty, skontaktuj się z doradcą firmy windykacyjnej i szczerze porozmawiaj o swoim problemie. W ten sposób uzyskasz realną pomoc i zaczniesz pracę nad tym, aby stopniowo zmniejszać zobowiązanie, zamiast pogłębiać dług.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
44881
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmie

kiedy
2021-03-13 19:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-21 19:00
miejsce
Chełmski Dom Kultury, Chełm, Plac...
wstęp biletowany